Product information "Disney Traditions / Jim Shore figurine - Mickey Mouse with Guitar "Rock and Roll" 6000968"
Rock & Roll Mickey is about to belt out an American anthem in this patriotic figurine. Handcrafted in Jim Shore's signature folk art style, the Americana design features his signature quilt patterns and rosemaling motifs. The figurine is made from resin.
The item is packed in a branded craft box. Unique variations should be expected as the product is hand painted.
| Article group: | Figurine |
|---|---|
| Artist: | Jim Shore |
| Brand: | Disney Traditions |
| Charakter: | Mickey Mouse |
| Height: | 17,0 cm |
| Length: | 14,0 cm |
| Manufacturer: | Enesco |
| Material: | Stone Resin |
| Width: | 9,0 cm |
| Year of release: | 2018 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.