Product information "Disney Traditions / Jim Shore figurine - Mickey Sailor Personality Pose "Snazzy Sailor" 6008079"
Hoy! Muster, this cheerful mouse is looking for Minnie and ready to set sail. Hand crafted in delightful detail, Disney's mascot, Mickey Mouse, features the rich color and folk-art motifs that are unmistakably Jim Shore's.
The item is packed in a branded craft box. Unique variations should be expected as the product is hand painted.
| Article group: | Figurine |
|---|---|
| Artist: | Jim Shore |
| Brand: | Disney Traditions |
| Charakter: | Mickey Mouse |
| Height: | 13,5 cm |
| Length: | 6,5 cm |
| Manufacturer: | Enesco |
| Material: | Stone Resin |
| Width: | 5,5 cm |
| Year of release: | 2020 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.