Product information "Disney Traditions / Jim Shore figurine - Storybook Mulan "The Greatest Honor is You as a Daughter" 4059729"
In this beautiful hand-painted storybook scene, Mulan kneels in front of her father, Fa Zhou, to present symbols of her success in the war. He tosses those aside, cups her head in his hands, and says, "The greatest honor is having you as a daughter." Available only from the Disney Traditions brand. The product is made from resin.
The item is packed in a branded craft box. Unique variations should be expected as the product is hand painted.
| Article group: | Figurine |
|---|---|
| Artist: | Jim Shore |
| Brand: | Disney Traditions |
| Charakter: | Fa Zhou, Khan, Mulan, Mushu |
| Disney movie: | Mulan |
| Height: | 15,0 cm |
| Length: | 20,0 cm |
| Manufacturer: | Enesco |
| Material: | Stone Resin |
| Width: | 10,0 cm |
| Year of release: | 2017 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.