Product information "Disney Village - Minnie's House A30086"
Inspired by the Minnie Cottage at Disney Worl, the colors on Minnie's house definitely say that this was decorated by someone with a feminine style -- Minnie herself! Mickey's Christmas Village Series, by Department 56. Made from porcelain. Minnie Mouse's House includes EU 2-pin plug.
This figurine is made from Porcelain and comes in a branded gift box.
| Article group: | Christmas Decoration / Christmas Ornament / Christmas Bubble, Figurine |
|---|---|
| Brand: | Department 56 |
| Charakter: | Minnie Mouse |
| Height: | 15,0 cm |
| Length: | 14,0 cm |
| Manufacturer: | Enesco |
| Material: | Porcelain |
| Specials: | Lights up |
| Width: | 12,0 cm |
| Year of release: | 2014 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.